Wyspa Pag

Wyspa Pag, Chorwacya, należy do grupy archipelagu Kvarneru, na północny-wschód znajduje sięVelebit. Pag należy do największych wysp Adriatyku, ma powierzchnię 284,56km,jest bogaty pod względem ukształtowania terenu, pejzaży i bogatego wybrzeża.

Wyspa Pag ma wzdłuż swojego wybrzeża całe bogactwo przepięknych plaż, przylądków, skrytych zatok z surowym szarymi kamieniami o najróżniejszych kształatach, a co poniegdzie bogatą niską roślinnością, przyjemnymi lasami sosnowymi.

Pag  Paska cipka - Lace from Pag

Pag ma całe bogactwo źródeł wody pitnej i ciepłych morskich źródeł. Pag ma trzy jeziora: Veliko blato, Malo blato i Kolanjsko blato, gdzie się znajdują ornitologiczne rezerwaty ptaków. Wyspa pełna jest różnych aromatycznych roślin, ziół i kocanek, które bardzo wpływają na jakość znanego sera z wyspy Pag.

Cała wyspa przepleciona jest przepięknymi kamienymi murami – suhozidi (dosł. sucha ściana), które pokazują czar dawnych czasów. Na północy wyspy mogą Państwo podziwiać przepiękne stuletnie drzewka oliwne.

Mieszkańcy wyspy zajmują się hodowlą bydła, uprawą drzew oliwnych, rolnictwem i rybołówstwem. Na Pagu od wieków wytwarza się sól, która mieszkańcom przez lata przynosiła bogactwo, ale także problemy i wojny.

Pag

Dzisiaj turystyka jest najważniejszą gałęzią gospodarczą wyspy. Bogactwo spadku folklorystycznego i stroje są jedną z głównych wartości tradycyjnych wyspy.